Dr. Andy Swiger

Bradley Copenhaver

Dr. Megan Seibel

Doug Sutton

Dr. Scott Greiner

TBD

Department Name
Agricultural and Applied Economics Normand Adams
Agricultural, Leadership, and Community Education Megan Seibel
Agricultural Technology Carley Pavan
Animal and Poultry Sciences Tracy Scheffer
Biochemistry Ina O’Carroll
Dairy Science Partha Ray
Entomology Brenna Traver
Food Science and Technology Tommy Saunders
Human Nutrition, Foods, and Exercise Tanya Halliday
Department Name
Agricultural and Applied Economics Bradley Copenhaver
Agricultural, Leadership, and Community Education Jill Casten Downing
Agricultural Technology David Robertson
Animal and Poultry Sciences Joe Epperly
Biochemistry Jenna Hess Brown
Dairy Science Emily Stepp
Food Science and Technology Raoul Saucedeo
Human Nutrition, Foods, and Exercise Ashley Roth
School of Plant and Environmental Sciences Larissa Smith
Department Name
Agricultural and Applied Economics Alex White
Agricultural, Leadership, and Community Education Howard Gordon
Agricultural Technology Daniel Judkins.
Animal and Poultry Sciences Guy Kiracofe
Biochemistry Ana Dinicola
Dairy Science Chrissy Whitacre
Entomology Mike Williams
Food Science and Technology Brian Wiersema
Human Nutrition, Foods, and Exercise Janet Wojcik
School of Plant and Environmental Sciences Regina Hanlon
Department Name
Agricultural and Applied Economics Lindsay Potts Reames
Agricultural, Leadership, and Community Education B. Randolph Roller
Agricultural Technology David Foard
Animal and Poultry Sciences Laura Grapes
Biochemistry Ray Hetherington
Dairy Science Doug McCullough
Food Science and Technology Michael Bazaco
Human Nutrition, Foods, and Exercise Amy Frady
School of Plant and Environmental Sciences Amer Fayad
  • 2018-19: Lynn Ann Smith, B.S. Food Science and Technology and Human Nutrition, Foods and Exercise '08, M.S. Food Science and Technology '10 (undergraduate); Daniel Frank, Ph.D. Entomology '09 (graduate)
  • 2017-18: Jennifer Schafer Zabinsky, B.S. Human Nutrition, Foods, and Exercise '09 (undergraduate); Olivera Jankovska, M.S. Agricultural and Applied Economics '11 (graduate)
  • 2016-17: Julie McIntire Divis, B.S. Food Science and Technology '13
  • 2015-16: Anh Tran, B.S. Biochemistry '06
  • 2014-15: Lt. Katrina Butner Piercy, Ph.D. Human Nutrtion, Foods, and Exercise '12
  • 2013-14: Kimberly Lane Tabor, Entomology, Ph.D. '04
  • 2012-13: John L. Koontz, Food Science and Technology, B.S. '00, M.S. '03, Ph.D. '08
  • 2011-12: Mark Cline, Animal and Poultry Sciences, B.S. '99, M.S. '02, Ph.D. '05
  • 2010-11: Lire Ersado, Agricultural and Applied Economics, M.S. '96, '97, '98, Ph.D. '01
  • 2009-10: Thomas Chittenden, Human Nutrition, Foods and Exercise Ph.D. '02
  • 2008-09: Scott Radcliffe, Animal and Poultry Sciences '95, M.S. '97, and Ph.D. '00
  • 2007-08: Lara Pappas, Animal and Poultry Sciences '02
  • 2006-07: Shane Horsley, Animal and Poultry Sciences '99 and M.S. '01
  • 2005-06: Amy Kathleen Kyger - Agricultural and Applied Economics '04
  • 2004-05: Thomas W. Broyles - Animal Science '94
  • 2003-04: Jamie Whitacre - Agricultural and Applied Economics '94
  • 2002-03: Bradley Bryant - Agricultural and Extension Education Ph.D. '01
  • 2001-02: Phillip M . Fravel - Agricultural and Extension Education - '81
  • 2000-01: Thomas R. Dobbins - Agricultural and Extension Education Ph.D. '99
  • 1999-00: David Winston - Dairy Science '87
  • 1998-99: Keith W. Sheets - Agricultural and Applied Economics '85
  • 1997-98: Lucinda F. Vosler - Agricultural and Extension Education '93
  • 1996-97: Janey Campbell - Food Science and Technology '87
  • 1994-95: Edward T. Scott - Animal Science '87
  • 1993-94: Andrew McLean - Agricultural and Applied Economics '86
  • 1989-90: Michael H. McDowell - Animal Science '78
  • 2017-18: Zeke Barlow
  • 2016-17: George Norton
  • 2015-16: David Winston
  • 2014-15: Dan Eversole
  • 2013-14: Vernon Meacham
  • 2012-13: Kurt Stephenson
  • 2011-12: Alex White
  • 2010-11: Carol Papillon
  • 2009-10: Michael Ellerbrock
  • 2008-09: Dixie Dalton
  • 2007-08: Leon Geyer
  • 2006-07: John Hess
  • 2005-06: John Crunkilton
  • 2004-05: John Hillison
  • 2017-18: Jason Carter
  • 2016-17: Dave Leonard
  • 2015-16: Scott Stevens
  • 2014-15: James Saunders
  • 2013-14: James Pearson
  • 2012-13: Ronnie Gill
  • 2011-12: Heather Cox
  • 2010-11: Gene Copenhaver
  • 2008-09: James McKenna
  • 2007-08: Marilyn Jarvis
  • 2006-07: Robert Pitman
  • 2005-06: Michael J. Parrish
  • 2017-18: Guy Gaston Hareau
  • 2016-17: Jessee Austin
  • 2015-16: Ozzie Abaye
  • 2014-15: Cary Gordon “CG” Thornhill
  • 2013-14: Jackline Bonabana-Wabbi
  • 2012-13: Lire Ersado
  • 2011-12: Joachim Schleich
  • 2010-11: Keith Long
  • 2009-10: Luke Colavito
  • 2008-09: Pedro Pablo Pena
  • 2007-08: Jiyun Jin
  • 2018-19: Casey Warter
  • 2017-18: Analit Chambi-Rojas
  • 2016-17: Elizabeth Galbreath
  • 2015-16: Amanda Marx
  • 2014-15: James Rockwell
  • 2013-14: Olivia Ellis
  • 2012-13: Kiley Petencin
  • 2011-12: Jason Levy
  • 2010-11: Mollie Blythe
  • 2009-10: Christin Sell
  • 2008-09: Molly Stedfast
  • 2007-08: Cynthia Green
  • 2006-07: Ashleigh Waddle
  • 2005-06: Laura E. Grove
  • 2018-19: Wayne Pryor
  • 2018-19: Kevin Boyle